Skip to content

16 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1976

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block194.26
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,819
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
24%
Improvement Value:$171,200
76%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+2.9%
2024$8,082+4.7%
2023$7,717+1.5%
2022$7,600+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,819DeedBook 5896, Page 60Recorded6/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 3506, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$124,700
DeedBook 1944, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1976