Skip to content

123 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Oct 17, 2014

Property Information

Block194.27
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionWILLOW
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,988
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
25%
Improvement Value:$156,800
75%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,694+2.9%
2024$7,478+4.7%
2023$7,141+1.5%
2022$7,032+7.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 5249, Page 230Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$48,990
DeedBook 1351, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1978