Skip to content

139 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 26, 2013

Property Information

Block194.27
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionCHATEAU
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,202
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,100
21%
Improvement Value:$195,800
79%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+2.9%
2024$8,912+4.7%
2023$8,510+1.5%
2022$8,382+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 5089, Page 9Recorded7/8/2013

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 1557, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1978