Skip to content

155 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$435,220
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block194.27
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionCHATEAU
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,196
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,800
20%
Improvement Value:$200,500
80%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+2.9%
2024$9,034+4.7%
2023$8,627+1.5%
2022$8,496+12.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,220
Sq Ft2,196DeedBook 6703, Page 11Recorded6/24/2022

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 6041, Page 135Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4911, Page 133

Property Sale

Sale
$61,190
DeedBook 1366, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1978