Skip to content

19 Diane CtSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2009

Property Information

Block194.28
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCHER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
29%
Improvement Value:$128,400
71%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+2.9%
2024$6,547+4.7%
2023$6,252+1.5%
2022$6,157+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2392, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$42,970
DeedBook 1336, Page 346