Skip to content

120 Dorado AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block194.28
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionCHATEAU
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,508
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
18%
Improvement Value:$228,600
82%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,313+2.9%
2024$10,023+4.7%
2023$9,571+1.5%
2022$9,426+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,508DeedBook 6029, Page 301Recorded2/5/2019

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 3852, Page 242

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 2906, Page 153

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1379, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1978