Skip to content

28 Marni CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block194.29
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,061
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
17%
Improvement Value:$232,700
83%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,331+2.9%
2024$10,041+4.7%
2023$9,588+1.5%
2022$9,443-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 4168, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 3162, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2505, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$157,000
DeedBook 2439, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 1997, Page 330

Property Sale

Sale
$154,265
DeedBook 1570, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1986