Skip to content

20 Marni CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 1993

Property Information

Block194.29
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,564
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
19%
Improvement Value:$202,000
81%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+2.9%
2024$8,919+4.7%
2023$8,517+1.5%
2022$8,388-4.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,460
DeedBook 1602, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1986