Skip to content

105 Raymond DrSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 4, 2019

Property Information

Block194.29
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SST2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,202
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
21%
Improvement Value:$164,100
79%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+4.6%
2024$7,334+4.7%
2023$7,003+1.5%
2022$6,897-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 6111, Page 206Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 1451, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1980