Skip to content

104 Raymond DrSewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jan 17, 2019

Property Information

Block194.30
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,094
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
21%
Improvement Value:$171,200
79%
Total Assessment$218,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,064+2.9%
2024$7,837+4.7%
2023$7,484+1.5%
2022$7,371-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft2,094DeedBook 6020, Page 191Recorded1/22/2019

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 2862, Page 258

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 1443, Page 1088

Property Built

Built

Year Built: 1980