Skip to content

106 Raymond DrSewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Feb 23, 1995

Property Information

Block194.30
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,323
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
15%
Improvement Value:$234,800
85%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+2.9%
2024$9,893+4.7%
2023$9,448+1.5%
2022$9,305-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2513, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2465, Page 224

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1469, Page 1043