Skip to content

112 Raymond DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block194.30
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
DescriptionDORCHESTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,582
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,700
18%
Improvement Value:$213,200
82%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+2.9%
2024$9,307+4.7%
2023$8,888+1.5%
2022$8,753-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2512, Page 186

Property Sale

Sale
$138,150
DeedBook 1640, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1986