Skip to content

36 Daytona AveSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$306,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block194.31
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2611

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
27%
Improvement Value:$150,300
73%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,590+2.9%
2024$7,377+8.0%
2023$6,828+1.5%
2022$6,725+3.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$306,000
Sq Ft1,796DeedBook 6556, Page 345Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5072, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$46,300
DeedBook 1347, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1978