Skip to content

262 Hurffville RdSewell, NJ 08080

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2010

Property Information

Block194
Lot1.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2612

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,400
14%
Improvement Value:$493,800
86%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,240+2.9%
2024$20,642+4.7%
2023$19,712+1.5%
2022$19,414-2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 4720, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3544, Page 230

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1297, Page 1075