Skip to content

20 Ivy CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 1985

Property Information

Block195.01
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,520
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
22%
Improvement Value:$187,800
78%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,911+2.9%
2024$8,660+4.7%
2023$8,270+1.5%
2022$8,145+14.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967