Skip to content

16 York CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 17, 2004

Property Information

Block195.01
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionCANTERBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
22%
Improvement Value:$196,800
78%
Total Assessment$252,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,340+2.9%
2024$9,077+4.7%
2023$8,668+1.5%
2022$8,537+6.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3898, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3091, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1967