Skip to content

18 York CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jun 30, 1993

Property Information

Block195.01
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
23%
Improvement Value:$182,800
77%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,741+2.9%
2024$8,495+4.7%
2023$8,112+1.5%
2022$7,989+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 2323, Page 155

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1433, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1967