Skip to content

12 Bala CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$44,750
Last Sale Date
Jul 15, 1976

Property Information

Block195.01
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,181
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
24%
Improvement Value:$188,800
76%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,144+2.9%
2024$8,887+4.7%
2023$8,486+1.5%
2022$8,358+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$44,750
DeedBook 1307, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1976