Skip to content

2 Ivy CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block195.01
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,264
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
22%
Improvement Value:$192,900
78%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,174+2.9%
2024$8,916+4.7%
2023$8,514+1.5%
2022$8,385+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft2,264DeedBook 6106, Page 313Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 1494, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1965