Skip to content

72 Bryant RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$78,900
Last Sale Date
Feb 28, 1986

Property Information

Block195.01
Lot58
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
27%
Improvement Value:$149,600
73%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,579+2.9%
2024$7,366+4.7%
2023$7,034+1.5%
2022$6,928+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 1539, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1967