Skip to content

4 Ivy CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block195.01
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,934
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
24%
Improvement Value:$168,300
76%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+2.9%
2024$7,959+4.7%
2023$7,601+1.5%
2022$7,486+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$301,000
DeedBook 4415, Page 31

Property Sale

Sale
$131,500
DeedBook 2895, Page 164

Property Sale

Sale
$44,500
DeedBook 1370, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1965