Skip to content

100 Bryant RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block195.01
Lot71
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,630
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
15%
Improvement Value:$246,700
85%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,749+2.9%
2024$10,447+4.7%
2023$9,976+1.5%
2022$9,825+11.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$359,900
Sq Ft2,630DeedBook 6560, Page 101Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 3869, Page 146

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1390, Page 1125

Property Built

Built

Year Built: 1967