Skip to content

211 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block195.01
Lot73
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,011
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
14%
Improvement Value:$216,700
86%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,366+2.9%
2024$9,103+4.7%
2023$8,692+1.5%
2022$8,561-2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft2,011DeedBook 5888, Page 34Recorded6/13/2018

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4883, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4507, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2809, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1458, Page 438