Skip to content

549 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$45,375
Last Sale Date
Mar 15, 1976

Property Information

Block195.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,662
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
27%
Improvement Value:$148,000
73%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+2.9%
2024$7,334+4.7%
2023$7,003+1.5%
2022$6,897+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$45,375
DeedBook 1300, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1976