Skip to content

547 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block195.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,741
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
19%
Improvement Value:$232,800
81%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,683+2.9%
2024$10,382+4.7%
2023$9,915+1.5%
2022$9,764-3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,741DeedBook 6197, Page 68Recorded11/21/2019

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4346, Page 223

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 1297, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1976