Skip to content

59 Bryant RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Sep 20, 2068

Property Information

Block195.02
Lot115
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,531
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,100
22%
Improvement Value:$228,000
78%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,842+2.9%
2024$10,537+4.7%
2023$10,062+1.5%
2022$9,910+9.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,531DeedBook 6338, Page 140Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,531DeedBook 5192, Page 120Recorded5/22/2014

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2460, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1967