Skip to content

101 Bryant RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block195.02
Lot135
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,032
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,100
26%
Improvement Value:$188,900
74%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+2.9%
2024$8,624+4.7%
2023$8,236+1.5%
2022$8,111+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,032DeedBook 7057, Page 114Recorded8/28/2024

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft2,032DeedBook 6882, Page 106Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 4909, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1967