Skip to content

109 Bryant RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block195.02
Lot139
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
DescriptionCANTERBERRY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,365
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
17%
Improvement Value:$230,700
83%
Total Assessment$279,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,328+2.9%
2024$10,037+4.7%
2023$9,585+1.5%
2022$9,440+5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft2,365DeedBook 6848, Page 77Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,365DeedBook 6749, Page 252Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3116, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1967