Skip to content

535 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$186,500
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block195.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,779
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
17%
Improvement Value:$277,600
83%
Total Assessment$333,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,340+2.9%
2024$11,993+4.7%
2023$11,452+1.5%
2022$11,279+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,500
DeedBook 3283, Page 187

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 3036, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$50,800
DeedBook 1290, Page 514