Skip to content

523 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block195.02
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionWINCHESTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,544
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
30%
Improvement Value:$133,300
70%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,058+2.9%
2024$6,859+8.9%
2023$6,300+1.6%
2022$6,201+6.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3125, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$72,550
DeedBook 2109, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1967