Skip to content

521 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
May 5, 2067

Property Information

Block195.02
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,980
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,500
23%
Improvement Value:$196,600
77%
Total Assessment$254,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,399+2.9%
2024$9,135+4.7%
2023$8,723+1.5%
2022$8,591-1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,980DeedBook 6947, Page 75Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,665DeedBook 5092, Page 143Recorded7/15/2013

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3262, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1967