Skip to content

515 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Sep 20, 1991

Property Information

Block195.02
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,700
21%
Improvement Value:$205,300
79%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+2.9%
2024$9,383+4.7%
2023$8,960+1.5%
2022$8,824+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2141, Page 288

Property Sale

Sale
$132,900
DeedBook 1730, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1967