Skip to content

10 Hastings CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Oct 12, 2018

Property Information

Block195.02
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,344
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,600
27%
Improvement Value:$181,500
73%
Total Assessment$247,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,140+2.9%
2024$8,883+4.7%
2023$8,483+1.5%
2022$8,354+10.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 5965, Page 150Recorded10/16/2018

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 3439, Page 97

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 1528, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1967