Skip to content

216 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 15, 2009

Property Information

Block195.02
Lot63
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,084
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
30%
Improvement Value:$162,800
70%
Total Assessment$233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,622+2.9%
2024$8,380+4.7%
2023$8,002+1.5%
2022$7,881+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4624, Page 161

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1329, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1967