Skip to content

220 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Nov 18, 1983

Property Information

Block195.02
Lot65
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
31%
Improvement Value:$150,500
69%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+2.9%
2024$7,830+4.7%
2023$7,477+1.5%
2022$7,364+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 1480, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1967