Skip to content

221 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Aug 19, 1983

Property Information

Block195.03
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
23%
Improvement Value:$205,700
77%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.9%
2024$9,602+4.7%
2023$9,170+1.5%
2022$9,031+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1474, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1965