Skip to content

205 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$16,690
Last Sale Date
Jan 24, 2065

Property Information

Block195.03
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionANDOVER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,042
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$164,600
76%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,725+3.0%
2024$7,501+4.9%
2023$7,152+1.6%
2022$7,039+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$16,690
DeedBook 1112, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1965