Skip to content

251 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Date
Jun 30, 2066

Property Information

Block195.03
Lot40
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,928
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
26%
Improvement Value:$158,700
74%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+2.9%
2024$7,661+4.7%
2023$7,316+1.5%
2022$7,205+10.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965