Skip to content

10 Deer CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block195.03
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,438
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$195,200
74%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,717+2.9%
2024$9,444+4.7%
2023$9,018+1.5%
2022$8,882+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 5075, Page 73

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 4212, Page 120

Property Sale

Sale
$156,700
DeedBook 3134, Page 244

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 2906, Page 120

Property Sale

Sale
$71,750
DeedBook 1500, Page 1191

Property Built

Built

Year Built: 1965