Skip to content

24 Deer CtBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block195.03
Lot54
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,344
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
29%
Improvement Value:$155,700
71%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,060+2.9%
2024$7,834+4.7%
2023$7,481+1.5%
2022$7,367+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,344DeedBook 5159, Page 303Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook 1251, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1965