Skip to content

261 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Apr 17, 1972

Property Information

Block195.03
Lot58
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,972
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
24%
Improvement Value:$172,100
76%
Total Assessment$225,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,106+3.0%
2024$7,871+4.9%
2023$7,505+1.6%
2022$7,388+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1219, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1966