Skip to content

265 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 8, 1990

Property Information

Block195.03
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
23%
Improvement Value:$178,600
77%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+2.9%
2024$8,312+4.7%
2023$7,937+1.5%
2022$7,817+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2007, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1965