Skip to content

317 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 20, 2025

Property Information

Block195.03
Lot66
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
21%
Improvement Value:$163,200
79%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+2.9%
2024$7,427+4.7%
2023$7,093+22.1%
2022$5,809+4.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,490DeedBook 7124, Page 224Recorded1/29/2025

Property Sale

Sale
$289,000
Sq Ft1,490DeedBook 6565, Page 221Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,490DeedBook 6473, Page 87Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$137,000
Sq Ft1,490DeedBook 6420, Page 224Recorded2/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$232,500
DeedBook 4291, Page 63

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3216, Page 228

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 1360, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1954