Skip to content

33 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Sep 10, 2068

Property Information

Block195.05
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,617
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
21%
Improvement Value:$205,800
79%
Total Assessment$260,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,632+2.9%
2024$9,361+4.7%
2023$8,940+1.5%
2022$8,804+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4858, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1967