Skip to content

1 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
May 26, 2000

Property Information

Block195.05
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,542
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
25%
Improvement Value:$149,500
75%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+2.9%
2024$7,186+4.7%
2023$6,863+1.5%
2022$6,759+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 3118, Page 197

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 1674, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1965