Skip to content

13 Sheffield LnBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block195.05
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,466
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
26%
Improvement Value:$143,800
74%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+2.9%
2024$6,974+4.7%
2023$6,660+1.5%
2022$6,559+10.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$68,900
DeedBook 1484, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1965