Skip to content

17 Sheffield LnBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Jan 28, 2066

Property Information

Block195.05
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,128
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
22%
Improvement Value:$180,700
78%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+2.9%
2024$8,373+4.7%
2023$7,995+1.5%
2022$7,874+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$198,720
DeedBook 4971, Page 75

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 4423, Page 165

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3515, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1966