Skip to content

15 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 19, 1996

Property Information

Block195.05
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,463
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
29%
Improvement Value:$124,700
71%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+2.9%
2024$6,288+4.7%
2023$6,004+1.5%
2022$5,913+9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$7,245
DeedBook 1522, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1966