Skip to content

17 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Dec 15, 1989

Property Information

Block195.05
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,597
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,500
23%
Improvement Value:$168,700
77%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,108+2.9%
2024$7,880+4.7%
2023$7,525+1.5%
2022$7,411+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 1954, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1966