Skip to content

6 Sheffield LnBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2009

Property Information

Block195.06
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,344
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
24%
Improvement Value:$169,000
76%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,227+2.9%
2024$7,995+4.7%
2023$7,635+1.5%
2022$7,519+9.8%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$267,900
DeedBook 4265, Page 288

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2891, Page 244

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 2393, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 1866, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1967